همایش ها

همایش خلاقیت و نوآوری در مهندسی زیستی 

همایش خلاقیت و نوآوری با هدف ارائه رویکردی آموزشی جهت شرکت دانشجویان فعال کشور در حوزه بین رشته ای مهندسی زیستی طراحی شده است. در این همایش ها با برگزاری مسابقات، دانش پژوهان سراسر کشور به ایده پردازی در زیرحوزه های مهندسی بافت، دارورسانی، فرآوری زیستی سلول های بنیادی، سلول درمانی و زیست مواد تشویق می شوند. به همین منظور در هر دوره با مطرح کردن یک سؤال به عنوان چالشی در حوزه مهندسی زیستی ایده های مربوط از طرف دانش پژوهان سراسر کشور دریافت می شود. در انتها ایده های انتخاب شده به مرحله ارائه ایده به صورت حضوری در زمان برگزاری همایش راه پیدا می کنند و به بهترین ایده جایزه نقدی اهدا و گرنت پژوهشی برای انجام طرح ارائه می شود.

 

اولین دوره 

در اولین دوره مسابقه خلاقیت و نوآوری سؤال اصلی در حوزه مهندسی بافت مطرح شد. در این مسابقه رگ زایی به عنوان چالشی برای پیش برد اهداف مهندسی بافت و ایجاد اعضای بدن درون آزمایشگاه معرفی شد. در این مسابقه سه طرح به عنوان پروپوزال نهایی در روز برگزاری همایش ارائه شدند و پنج طرح برنده بعدی به عنوان پوستر برتر در روز همایش در معرض دید حضار و اساتید قرار گرفت.

سخنران خارجی این برنامه پروفسور محمد کاظم پور مفرد مدیر آزمایشگاه بیومکانیک سلولی مولکولی کالیفزنیا- برکلی بود. وی در سال 2002 موفق شد در کنگره جهانی بیومکانیک، جایزه Runner-up for American Society of Biomechanics Microstrain  را دریافت کند و در سال 2005 به عضویت هیئت علمی دانشگاه کالیفرنیا-برکلی در آمد.  زمینه تحقیقاتی پروفسور مفرد در حال حاضر، بیومکانیک سلولی مولکولی و بیماریهای قلبی- عروقی است و تا کنون بیش از یکصد مقاله علمی و سه کتاب توسط پروفسور مفرد و همکارانش تألیف، تدوین و چاپ شده است. 

 

دومین دوره 

در این دوره رویکرد اصلی برگزاری مسابقه الهام از طبیعت بود. به این منظور فرد مورد نظر در ابتدا می بایست یکی از چالش های مهندسی زیستی را یافته در ادامه با الهام از راه حل های موجود در طبیعت به پاسخ گویی به چالش مطرح شده در این حوزه می پرداخت. در این مسابقه دو طرح به عنوان پروپوزال نهایی برگزیده شدند، در بخش دانشجویی و دانش آموزی نیز تعدادی از طرح ها برنده پوستر شدند. 

سخنران این برنامه جناب آقای دکتر توحید دیدار دانش آموخته انستیتو ویز از دانشگاه هاروارد و هیئت علمی دانشگاه مک مستر کانادا  بود. وی در زمینه میکروفلوئیدیک به منظور جداسازی و مشخصه یابی سلول ها تحقیق می کند.

 

سمینار مهندسی نانو سلول‌های بنیادی با رویکرد الکتروریسی

این همایش با محوریت آشنایی با مهندسی سلول‌های بنیادی در مقیاس نانو،  کاربرد بسترهای نانولیفی زیست فعال در مهندسی بافت و سلول‌های بنیادی، کاربرد سیستم‌های رهایش هوشمند در مهندسی بافت و  آشنایی با فرایند الکتروریسی در تهیه نانو الیاف در تاریخ 6-7 آبان ماه 91 در پژوهشگاه رويان بر گزار شد. مدرسین این سمینار پروفسور سیرام راماکریشنا (دانشگاه ملی سنگاپور)  ،  پروفسور حمید میرزاده (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، پروفسور فاطمه اطیابی (دانشگاه علوم پزشکی تهران)،دکتر هژیر بهرامی (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، دکتر رضا فریدی مجیدی (دانشگاه علوم پزشکی تهران) ، دکتر شاهین بنکدار (انستیتو پاستور ایران)، دکتر لاله قاسمی مبارکه (دانشگاه آزاد اسلامی) ،  دکتر مریم یوسف زاده (دانشگاه صنعتی امیرکبیر)، دکتر علیرضا رضوانپور (دانشگاه ملی سنگاپور) خواهند بود. پروفسور راماکریشنا در دانشگاه سنگاپور در حوزه نانومواد و نانوتکنولوژی فعالیت دارند.

تماس

آدرس : بزرگراه رسالت- خیابان بنی هاشم- کوچه حافظ- پژوهشکده سلول های بنیادی
تلفن: 23562255(021)
ایمیل: eng.royan@gmail.com